Milníky Czech Open

V současnosti je Czech Open tradičním a uznávaným turnajem mezinárodní florbalové scény. Do Prahy se pravidelně v srpnu sjíždí přes 200 družstev ze dvacítky zemí. Celé to začalo v horkém létě roku 1992. Tehdy se hrstka florbalových nadšenců, kteří se scházeli ve střešovickém Tatranu rozhodla vycestovat za florbalem do Maďarska. Zúčastnili jsme se turnaje Hungarian Open. Bylo to malé mistrovství Švédska hrané sice v Budapešti ale bez maďarských družstev. Rozhodli jsme se, že se pokusíme podobnou akci uspořádat v Praze. Pokud se nám to podaří lépe, pomůžeme tím rozvoji florbalu u nás. Domů jsme se vraceli stařičkou Karosou plni odhodlání a navíc bohatší o první laminátové mantinely zapůjčené tehdy od švédských pořadatelů turnaje a našich pozdějších přátel Bengta Holmquista ze společnosti Excalibur Tours a Calle Ahlquista a Uno Söderlunda ze společnosti Unihoc. Jak to celé pokračovalo?

1993

V Česku se v té době ještě nehraje ani pravidelná soutěž, ale do Prahy za florbalem přijíždí 43 družstev ze Švédska, Švýcarska, Německa, Ruska a Čech. České týmy musí o účast bojovat v kvalifikaci. Do mužské soutěže se probojovali tito průkopníci: Tatran FORZA Střešovice, 1. SC Ostrava, Tatran EXCALIBUR, SC Mentos, Sokol Jaroměř, IBK Praha, FBC Mušle a North Stars Ostrava. Mezi ženami vstoupil do dějin turnaje Tatran EXCALIBUR, USK Praha a hokejistky HC Beroun. Historický první titul získali Švédové - v mužích IKSU a v ženách Kristineberg AIS. Rozpočet turnaje v prvním ročníku činí 75.000 Kč.

1994

Turnajová párty probíhá v tehdy kultovním striptýzovém podniku Goldex City Night na Zličíně. Ve finále mužů vítězí Sjostad IF nad Pixbem, mužem zápasu je vyhlášen Magnus Augustsson. Ženy Tatranu Střešovice získaly historicky první bronz na mezinárodní scéně, když v utkání o 3. místo zvítězily nad IBF Backadalen. Turnaje se poprvé účastní rozhodčí ze Švýcarska, rozhodcovská odměna činí tehdy 50,- Kč za utkání.

1995

Přijíždí družstva z jedenácti zemí. Na florbalové scéně se poprvé objevují týmy z Estonska a Lichtenštejnska. Poprvé se hraje mužská elitní kategorie, která má 32 účastníků. Vítězí v ní legendární Fornudden. Někteří jeho hráči však málem nestihli finálové utkání, když byli dočasně internování po pokusu o zneužití nalezené kreditní karty.

1996

Poprvé vítězí Pixbo IBK vedené nejlepším hráčem turnaje Robertem Bodenem. Počet účastnických družstev se vyšplhal nad stovku. Muži 1. SC SSK Vítkovice dobyli první českou mužskou medaili, když skončili druzí. HC Rychenberg Winterthur vítězí podruhé v řadě mezi ženami. V Praze se poprvé objevuje Ukrajina.

1997

Česká Florbalová Unie i Czech Open slaví 5. narozeniny. Přijíždí 130 družstev a počet registrovaných hráčů dosáhne 2000. Česko slaví první zlato – Tatran vítězí v ženách. Poprvé se účastní florbalisté z Rakouska a Velké Britanie. V mužské elitě podruhé vítězí Fornudden s legendárním Matsem Forslundem.

1998

V roce prvního Mistrovství světa konaného na české půdě prochází turnaj drobnou krizí. Počet zúčastněných družstev klesá na 87. Určitým dokladem poklesu úrovně elitní kategorie je paradoxně první titul pro český mužský tým. Ve finále vítězí FBC Ostrava v čele s Radkem Sikorou, současným trenérem české mužské reprezentace Tomášem Trnavským a Alešem Zálesným.

1999

Czech Open se vrací na trajektorii růstu. Přijíždí 139 družstev ze 16 států. Poprvé u nás vítáme hráče z Belgie. V rámci turnaje poprvé probíhá kvalifikace o dvě postupová místa na Poháru mistrů. Turnajová párty se stěhuje do klubu Lávka u Karlova mostu. V elitní kategorii podruhé a v dosavadní historii také naposledy vítězí český tým. Raduje se Tatran, parta kolem Jury Šádka, Ládi Fuchse, Petra Ďarmeka a dalších ze zlaté střešovické líhně jménem FORZA.

2000

Turnaj vkročil do druhého milénia se sloganem „Taste it" a málokdo ví, že florbalový míček na plakátu 8. ročníku turnaje ve slavné fotomontáži Jardy Skokana ochutnával Mick Jagger. Ve finále mužské elity se prvně v historii radují hladoví vlčáci z Finska. Helsinki IF také poprvé „ochutnají" prize money. V dresu HIFK se raduje i famózní mladý Juha Kivilehto, nejlepším brankářem turnaje je po právu zvolen Tomáš Kafka. Paradoxem osudu ale hlavně díky poctivé florbalové dřině se oba spolu o deset let později sejdou v All Stars Mistrovství světa 2010 ve Finsku...

2001

Vstupujeme do období sázkových společností. Generálním partnerem turnaje se stává sázková společnost Tipsport. Přijíždí Haninge IB – v té době trojnásobný švédský mistr v řadě. Ve finále ani hattrick jejich největší hvězdy Jonathana Kronstranda nestačí na Pixbo, které vítězí v Praze už podruhé. Tentokrát i bez Magnuse Augustssona, který se ve Švédsku právě žení. Kanadskému bodování vévodí trojice Jihde, Lundgren, Hellgard. 3 zásahy slaví v drezu Hanninge i mladík jménem Johan Von der Pahlen. Do Prahy také poprvé vtrhne florbalové Harlem Globetrotters – Finnsta IBK. Přijíždějí stylově s předturnajovým předsevzetím: „Nebereme nic než vítězství!" Později se stanou jednou z legend Czech Open a miláčkem místního publika.

2002

Czech Open slaví desáté narozeniny. Prahu zasáhly katastrofální povodně, poprvé v historii turnaje je zrušen tradiční lodní výlet a zaplaven je i klub Lávka. Pro Finnstu začíná „doba stříbrná". Parta kolem Esy Jussily a Olliho Oilinkiho má v následujících 4 letech vždy postoupit do semifinále, aby nakonec v Praze nikdy na zlato nedosáhla. Při jejich nočním životě to ale stejně byl opravdu obdivuhodný výkon. Nejlepším hráčem turnaje je vyhlášen Henrik Qvist. Radim Cepek míří z Tatranu do země helvétského kříže a na Czech Open si zahrál vedle bratří Engelů v dresu výběru Švýcarska.

2003

„All you need is floorball" – Beatlesovská klasika se navzdory autorskému zákonu stává hymnou tohoto ročníku. Konečně můžeme na Czech Open zafandit: " Go, Canada, Go!". Kanada doplňuje pole rekordních 20 států. Světový Balrog Oilers obsazuje mužskou i ženskou kategorii. V ženách odjíždějí trojnásobné vítězky Poháru Mistrů z Prahy se zlatem. Do VIP utkání naskakuje čerstvě zvolený primátor Hlavního Města Prahy Pavel Bém. Poprvé v historii se český mistr Tatran Střešovice neúčastní elitní kategorie, protože musí bojovat v kvalifikaci Poháru Mistrů.

2004

Počet účastnických družstev poprvé překonal dvoustovku. Finále se stěhuje do holešovické T Mobile arény, kde vítězství Balrog Oilers sleduje neuvěřitelných 6538 diváků. Poprvé se koná soutěž ve florbalovém freestyle. Finnsta poráží českého vice-mistra FBC Pepino Ostrava v zápase o bronz v 6 lidech. Na Czech Open se představuje česká juniorská reprezentace s Karlem Ťopkem a Martinem Zozulákem. V juniorské kategorii končí ve čtvrtfinále. V červenci mají premieru mládežnické Prague Games. Učastní se jich 88 družstev – dvakrát více než prvního ročníku Czech Open.

2005

Nešťastná třináctka. Ve 13. ročníku jsme prošli organizačně nejkritičtějším momentem naší historie. Díky nepříznivým klimatickým okolnostem nám v T-Mobile Areně kondenzuje vlhkost na palubovce. Výsledek tři utkání mužské B kategorie musí být určen samostatnými nájezdy , dvě elitní mužská čtvrtfinále se přesouvají do nafukovačky do Radlic. Turnaj se nakonec ale zdárně dohrál.Ve finále slaví poprvé IBK Dalen, když pokoří prvního švýcarského finalistu a současně v té době aktuálního Evropského šampióna SV Wiler Ersingen. Otvíráme ženskou elitní kategorii. Generální partner turnaje – sázková společnost Fortuna poprvé v historii vypisuje kurzy na florbalová utkání na území ČR. V Praze hraje výběr Kanady a USA a Mathias Hofbauer je nejlepším střelcem turnaje.

2006

Big Floorball Bang aneb Velký florbalový třesk. Tím hlavním třeskem je neuvěřitelné mediální pokrytí tohoto ročníku. Česká televize z turnaje odvysílala neskutečných dvacet hodin přímých přenosů! 2006 je také rok posledního účinkování legendární Finnsty, již příští rok má kontroverzní rozhodnutí IFF její účasti zabránit a zklamat tak tisícovky jejích českých fanoušků. Ve finále se popáté raduje Pixbo, když ve finále překoná finské olejáře z Espoo vedené trenérem dvojnásobných mistrů světa Petterim Nykkym. Ženy Tatranu konvertují do Děkanky a pod pracovním názvem Triggers vítězí v ženské elitě. Diana Brennerová ve finále hattrickem sráží švýcarský Zug. Florbal.cz na turnaji představuje první florbalovu ročenku. V listopadu se začne psát kronika Prague Masters, prvního skutečně mezinárodní akce pro florbalové veterány.

2007

Czech Open slaví 15. narozeniny a získává skutečně globální rozměr. Účastní se ho týmy ze tří světadílů, poprvé přijíždějí protinožci z Austrálie a americký kontinent reprezentují North American All Stars. Podruhé v historii triumfují Finové, tentokrát je to SSV se zlatou generací Tero Tiitu, Santu Manner, Juha Kivilehto, Mikael Jarvi, Lauri Kappanen, Henri Toivoniemi a další. Tehdy ještě nikdo netušil, že za rok tahle parta sesadí v Praze Švédy z trůnu světových šampiónů, aby to zopakovala i v Helsinkách v roce 2010! Na Czech Open se prosadili proti Dalenu, ve kterém se sešla také zajímavá mezinárodní skupinka – Ketil Kronberg, bratři Hofbauerové, Peder Bodén a Marc Dysli. Z domácích týmů dokráčí nejdále Tatran a Chodov – pouze do čtvrtfinále. Česká televize ještě navyšuje vysílací porci na šestnáct přímých přenosů a turnajová party toho roku hledá útočiště ve Žlutých Lázních.

2008

Tradiční termín turnaje koliduje s Olympijskými hrami v Pekingu, proto tentokrát začínáme o dva týdny dřív. Je to rok druhého Mistrovství světa v ČR a hlavním motivem turnaje je ostrý boj o místo v sestavě českého nároďáku. Ze Švýcarska přijíždí rekordní množství krajánků , aby se předvedli trenéru Skružnému. Sázkaři na tento ročník vsadili rekordních 2,5 mil. Kč. Nikdo z nich však netipoval pozdějšího vítěze – tehdy ještě druholigový švédský Sirius, na jehož celkové vítězství byl vypsán kurz 20:1. Třetí finálovou stopu v historii zanechává střešovický Tatran, kterému se i přes návrat Johana Von der Pahlena do sestavy vybojovat titul nepodaří. Siriusu stačí na vítězství jeden gól. Petr Černý po 15 letech předává žezlo hlavního rozhodčího Honzovi Jírovskému. Nejlepším střelcem turnaje je Simon Stucki. V létě ještě nikdo netuší, že stejný Stucki v prosinci gólem v prodloužení utne české naděje na světový bronz...

2009

Máme tady XXL Floorball. Generálním partnerem turnaje je sázková společnost Chance. Do Prahy se sjíždí na 244 družstev ze 16 států. Hlavním tématem je infarktový závěr mužského finále mezi Pixbem a Dalenem, které rozhoduje brankou v poslední vteřině Peder Bodén. Brankou, která přichází po hrubce švédské florbalové ikony – Henrika Qvista a nikdo z hlavních aktérů si není jistý, zda padla před či po koncem regulerní hrací doby. Švédští rozhodčí Urban Henrixon a Roland Carlsson dlouhé minuty drží diváky v hale i u televizí v napětí, než konečně uznávají vítězný gól Dalenu. Tatran i přes sympatický semifinálový výkon proti Pixbu končí v turnaji s bronzem.

2010

„Hot Floorball Summer" přilákal do Prahy na vlas stejný počet týmů jako před rokem – tedy 244 a je tak poprvé v historii co do počtu účastníků překonán svojí mládežnickou obdobou Prague Games, kde se v červenci účastní 262 družstev. Po roční odmlce se Czech Open vrací na obrazovky České televize a navíc díky premiérovému vysílání na Eurosportu vstupuje i do domácností padesátky dalších zemí! Na vrchol se po jedné dekádě také vrací Střešovická FORZA. Parta vedená Jurou Šádkem, Petrem Ďarmekem, Jirkou Jandáčkem, Mirkem Hanzlíkem a Martinem Zelenkou dokáže zvítězit v nejpočetnější kategorii neelitních mužů. Pixbo v dramatickém finále elity otáčí zápas proti Siriusu ze stavu 1:5 až k vítězství 10:9 po samostatných nájezdech. Lišky vítězí již pošesté, jsou tak nejúspěšnějším týmem dosavadní historie mužské elity na Czech Open a na prize-money si doposud z Prahy odvezly přes milion korun.

2011

Czech Open 2011 přivítal v pražském florbalovém kosmu rekordních 252 týmů! Poprvé přijíždějí zástupci Islandu. Finálové boje se stěhují do komornějšího prostředí haly na Podvinném Mlýně, kde je pro fanoušky připravena i venkovní divácká zóna s velkoplošnou projekcí. Dalen v boji o zlato poráží Vítkovice, které se do finále probojovali po 12 letech. V dresu vítězů nastoupí „proti svým" i ex-vítkovický forvard Milan Tomašík. Neúspěchem končí opravná mise AIK Stockholm, bílý balet se s turnajem loučí stejně jako v roce 2005 ještě před branami čtvrtfinále. Nezvykle brzo, již ve čtvrtfinále, vypadne i Pixbo. Lišky se však radují alespoň v elitě žen, kde ukončí pětileté kralování Herbadentu. Tento ročník je také rokem návratu duší Finnsty – Esa Jussila a Olli Oilinki se vrací do Prahy v barvách Wileru. Završili jsme rozsáhlou rekonstrukci turnajového webu a vstoupili na Facebook. Během půlroku máme téměř 1500 virtuálních přátel...

2012

Zazněla Bohemian Floorball Rhapsody. 20. ročník turnaje s námi slaví 258 týmů z 18 zemí. Poprvé na Czech Open dorazili zástupci Běloruska. Jubilejní vydání je ozdobeno dosud nejkvalitnějším obsazením mužské elity. Startuje v ní hned devět semifinalistů domácích soutěží ze zemí top čtyřky! Symbolicky se z titulu raduje Pixbo, v Praze kraluje již posedmé. Nedá šanci Wileru, který se do finále probojuje po dlouhých sedmi letech. Nejúspěšnější domácí zástupci (Tatran a Vítkovice) se tentokrát pakují už ve čtvrtfinále. Mezi dámami se na trůn vrací po roční odmlce český suverén Herbadent. Po dlouhých devatenácti letech s nostalgií opouštíme starou Spartu v Korunovační. Vrátíme se někdy? Na pražské radnici pořádáme slavnostní recepci, na které jsou dekorovány dvě desítky nejdůležitějších osobností dosavadní historie Czech Open. Dvacítku si připomínáme i výstavou na Podvinném Mlýně.

2013

Florbal na Dotek si do Prahy přijíždí zahrát rekordních 269 týmů, mezi nimi i poprvé v historii zástupci Francie! Nově zavádíme kategorii Muži Pro, ve které se představí 16 družstev. V jejím závěru nestačí švédský Team Thorengruppen vedený Pederem Bodenem na pražskou Bohemku. Ve finále mužské elity končí již potřetí s nepořízenou švýcarský Wiler. Tentokrát už ale k vítězství nechybělo mnoho. Až v penaltovém rozstřelu, v jehož závěru proti sobě stanuli matadoři Matthias Hofbauer a Ketil Kronberg, se nakonec raduje Dalen. V dresu Dalenu slaví i dva Češi – Patrik Suchánek a Milan Tomšík, který si však z Prahy bohužel odváží nepříjemné zranění kolene. České týmy jsou tentokrát úspěšné. Tatran a Chodov se radují z bronzu, když překvapivě ve čtvrtfinále posílají domů finského mistra SPV (Tatran) a legendární Pixbo (Chodov). Zlato z ženského finále si odnáší Pixbo, které nedá šanci finským SB-PRO, které se v Praze připravují na Champions Cup. Herbadent nečekaně končí tentokrát již ve čtvrtfinále. Poprvé pro příjezdové registrace využíváme nákupní galerii Harfa a svou testovací premiérou projde i turnajová mobilní aplikace!

2014

22. ročník Czech Open je nejlépe obsazeným turnajem všech dob. Účastní se ho mistrovské celky všech čtyř nejvýše postavených zemí. Praha je tedy v srpnu plná florbalových hvězd a vítá i nejlepší tým světa IBF Falun, který za poslední dvě sezóny získal dva tituly ve švédské superlize a triumfoval v prestižním Poháru mistrů. Ve finále pražského turnaje ho ale vyzve rovnocenný soupeř – Pixbo Wallenstam. Mužstvo, které se na turnaji prezentuje sebevědomou hrou, kterou v semifinále s přehledem přehrává bronzový Tatran. Na skvělý Falun to letos nestačí, takže Švédský mistr kompletuje sbírku a vítězí i v prestižní kategorii letošního Czech Open. Ze zlata se v ženské elitě stejně jako loni radují hráčky Pixba. Ve švédském finále porážejí konkurenční Dalen 3:2 a ziskem 3. triumfu (všechny za poslední 4 roky) se staly v nejprestižnější ženské kategorii 2. nejúspěšnějším klubem v dějinách turnaje. Premiérový bronz si odváží reprezentace Slovenska s ostrostřelkyní Paulínou Hudákovou. V kategorii Muži PRO jasně vítězí juniorská reprezentace ČR.

 

2015

Každý rok přinese turnaj Czech Open nespočet výjimečných gólů, zápasů i jiných, neflorbalových zážitků. Letos tomu není jinak. 23. ročník přivádí do Prahy 265 týmů z 19 zemí. Venku je 35 stupňů ve stínu a hráči i pořadatelé trpí ve vyhřátých halách. Přesto se všichni opět florbalem baví V mužské elitě se tentokrát podaří Pixbu přetavit svojí finálovou účast ve zlato, když jeho hráči nedávají Könizu téměř žádnou šanci. Navíc se představují skvělou produktivitou - ve čtvrtfinále, semifinále a finále dohromady vsítí 27 gólů. V ženách se odehraje repríza finále z roku 2013 Pixbo – SB Pro. Tentokrát i se třemi českými hráčkami. Raduje se SB Pro, když vítězí 4:3 na nájezdy. Historické zlato pro SB Pro vystřelí rozhodujícím nájezdem Hana Sládečková, která se prosazuje i v zápase a právem se stává hvězdou finálového zápasu. České týmy berou třikrát zlato a to v kategoriích Muži Pro, Muži Open a Junioři.

2016

24. ročník je opět rekordní, v Praze se představí 272 týmů. Opět jsou k vidění napínavé zápasy, krásné góly i nejlepší hráči a hráčky světa. Jako každý rok máme několik velkých překvapení. Jedním z nich je, nepostoupení Herbadentu ani do čtvrtfinále elity žen.  I přesto má domácí tým ve finále ženské elity zastoupení – Vítkovice, které ale nakonec padnou s Pixbem, které si tím vynahradí loňskou finálovou porážku.  Mužská elita je letos nebývale vyrovnaná. Přesto jeden tým dominuje. Je to nově vzniklý tým finských hvězd EräViikingit. A taky si dokráčí pro své první zlato. Větší počet týmů letos bojuje v kategorii Muži Pro, kde vítězí Floorball Thurgau. V Open kategoriích se radují domácí celky - v ženách Tatran Střešovice a v mužích 1.MVIL Ostrava. Naposledy se hraje kategorie juniorů a v ní vítězí Bulldogs Brno.