Czech Open

HISTORICAL RESULTS

2013

269 teams from 18 countries


Austria,  Belgium, Czech Republic, Estonia, Finland, France,  Germany,  Hungary,   Italy, Latvia,  Norway, Poland, Russia, Slovakia, Slovenia, Sweden, Switzerland, Ukraine

Male ELITE

1.

2.

3.-4.

3.-4.


Male

1.

2.

3.-4.

3.-4.


Female ELITE

1.

2.

3.-4.

3.-4.


Female

1.

2.

3.-4.

3.-4.


Junior

1.

2

3.-4.

3.-4.


Male PRO

1.

2.

3.-4.

3.-4.

 


IBK Dalen

SV Wiler-Ersigen

TJ JM Pedro Perez Chodov

Tatran Omlux Střešovice



TJ Sokol Královské Vinohrady

BILLY BOY Mladá Boleslav

Roke IBK

KamuGang



Pixbo Wallenstam

SB-Pro

FbŠ "pipni.cz" Bohemians

RIG Umea IBF



KAIS Mora UIF

Elite Praha Youngsters

Herbadent B

Kungsangens IF



FBC ČPP Software Ostrava

fbs Bohemians DDM Praha 7

Hagfors IBS Red

Tatran Střešovice white



FbŠ Bohemians

Team Thoréngruppen SK 

intelligence Bulldogs Brno

Sokol Pardubice

 


SWE

SUI

CZE

CZE



CZE

CZE

SWE

FIN



SWE

FIN

CZE

SWE



SWE

CZE

CZE

SWE



CZE

CZE

SWE

CZE



CZE

SWE

CZE

CZE

 
 

2012

258 teams from 18 countries

Belorussia, Czech Republic, Denmark, Finland, Germany, Great Britain, Hungary, Italy, Latvia, Norway, Poland, Slovakia, Slovenia, Sweden, Switzerland, Ukraine

Male ELITE

1.

2.

3.-4.

3.-4.


Male

1.

2.

3.-4.

3.-4.


Female ELITE

1.

2.

3.-4.

3.-4.


Female

1.

2.

3.-4.

3.-4.


Junior

1.

2

3.-4.

3.-4.



 


Pixbo Wallenstam IBK

SV Wiler-Ersigen

IBF Falun

IBK Dalen



RIG Umeå IBF yellow

FBC Kladno

Proflorbal.cz SSK Future

FBC Liberec



Herbadent SJM Praha 11

IBK Dalen

Pixbo Wallenstam

UHC Dietlikon



Elite Praha

EUROSPOLEČNOSTI Brno Židenice

Herbadent b

FBŠ AL INVESt Jihlava



BILLY BOY Mladá Boleslav

Sokol Pardubice

X3m team SSK Future

Intelligence Bulldogs Brno

 


SWE

SUI

SWE

SWE



SWE

CZE

CZE

CZE



CZE

SWE

SWE

SUI



CZE

CZE

CZE

CZE



CZE

CZE

CZE

CZE

 
 

2011

252 teams from 16 countries

Czech Republic, Denmark, Finland, Germany, Great Britain, Hungary, Italy, Island, Latvia, Norway, Poland, Slovakia, Slovenia, Sweden, Switzerland, Ukraine

Male ELITE

1.

2.

3.-4.

3.-4.


Male

1.

2.

3.-4.

3.-4.


Female ELITE

1.

2.

3.-4.

3.-4.


Female

1.

2.

3.-4.

3.-4.


Junior

1.

2

3.-4.

3.-4.



 


IBK Dalen

1. SC WOOW Vítkovice

Unihockey Tigers Langnau

Tatran Omlux Střešovice



AC Sparta Praha

FB Topagrandma

Täby FC

FbŠ Bohemians



Pixbo Wallenstam IBK

IBK Dalen

Herbadent SJM Praha 11

Piranha Chur



Chuchichäschtli

Elite Praha

KAIS Mora IF

FBŠ Bohemians ženy B



FBC ČPP Remedicum Ostrava

x3m team SSK Future

Bulldogs Brno

Billy Boy Mladá Boleslav


 


SWE

CZE

SUI

CZE



CZE

FIN

SWE

CZE



SWE

SWE

CZE

SUI



SWE

CZE

SWE

CZE



CZE

CZE

CZE

CZE

 
 

2010

244 teams from 16 countries

Czech Republic, Denmark, Estonia, Finland, Germany, Great Britain, Hungary, Italy, Latvia, Netherlands, Norway, Poland, Slovakia, Slovenia, Sweden, Switzerland


Male ELITE

1.

2.

3.-4.

3.-4.


Male

1.

2.

3.-4.

3.-4.


Female ELITE

1.

2.

3.-4.

3.-4.


Female

1.

2.

3.-4.

3.-4.


Junior

1.

2

3.-4.

3.-4.



 


Pixbo Wallenstam IBK

IK Sirius IBK

IBK Dalen

IBF Falun



Tatran Střešovice

Pensseli Sedät

FBC Kladno

FbŠ Bohemians



Herbadent SJM

IBK Dalen

Red Ants Rychenberg Winterthur

1. SC WOOW Vítkovice



Cerna Hora

Děkanka

FBŠ Jihlava

Herbadent SJM



x3m team SSK Future

1. SC WOOW Vítkovice

Tatran Střešovice

Bulldogs Brno

 


SWE

SWE

SWE

SWE



CZE

FIN

CZE

CZE



CZE

SWE

SUI

CZE



FIN

CZE

CZE

CZE



CZE

CZE

CZE

CZE

 
 

2009

244 teams from 16 countries

Czech Republic, Denmark, Estonia, Finland, Germany, Great Britain, Hungary, Italy, Norway, Poland, Russia, Slovakia, Slovenia, Spain, Sweden,  Switzerland


Male ELITE

1.

2.

3.-4.

3.-4.


Male

1.

2.

3.-4.

3.-4.


Female ELITE

1.

2.

3.-4.

3.-4.


Female

1.

2.

3.-4.

3.-4.


Junior

1.

2

3.-4.

3.-4.



 


IBK Dalen

Pixbo Wallenstam IBK

Caperio Täby FC

Tatran Střešovice



SBS Kings

AC Sparta Praha

Panthers Otrokovice

Chateau de Höpöhöpö



Herbadent Tigers SJM

Pixbo Wallenstam IBK

Nauka

Red-Ants Rychenberg Winterthur



Cerna Hora

Big Mama A.C.

Panthers Otrokovice

FBI Tullinge Black



x3m team SSK Future

Hagunda IF WaterBuffalos

Tatran Střešovice red

FbŠ Bohemians

 


SWE

SWE

SWE

CZE



FIN

CZE

CZE

FIN



CZE

SWE

RUS

SUI



FIN

FIN

CZE

SWE



CZE

SWE

CZE

CZE

 
 

2008

242 teams from 18 countries

Australia, Austria, Czech Republic, Denmark, Estonia, Finland, Germany, Hungary, Italy, Latvia, Norway, Poland, Russia, Slovakia, Slovenia, Spain, Sweden, Switzerland


Male ELITE

1.

2.

3.-4.

3.-4.


Male

1.

2.

3.-4.

3.-4.


Female ELITE

1.

2.

3.


Female

1.

2.

3.-4.

3.-4.


Junior

1.

2

3.-4.

3.-4.



 


IK Sirius IBK

Tatran Střešovice

IBK Dalen

Tigers Langnau



Château de Höpöhöpö

SC Hattrick Brno FBŠ

FbO Florko Košice

C.S.K.A. Hlásná Třebaň



Děkanka Praha

EVVA FbŠ Bohemians

1. SC SSK Vítkovice



Elite Praha

FC Reilukerho

Rigas Lauvas

TJ MEZ Vsetín



SSK Future

FBC Pepino Ostrava

Oilers DreamTeam

Wizards DDM Praha 10

 


SWE

CZE

SWE

SUI



FIN

CZE

SVK

CZE



CZE

CZE

CZE



CZE

FIN

LAT

CZE



CZE

CZE

FIN

CZE

 
 

2007

224 teams from 19 countries

Australia, Belgium, Canada, Czech Republic, Denmark, Estonia, Finland, Germany, Hungary, Italy, Latvia, Norway, Poland, Russia, Slovakia, Slovenia, Switzerland, Sweden, USA 

Male ELITE

1.

2.

3.-4.

3.-4.


Male

1.

2.

3.-4.

3.-4.


Female ELITE

1.

2.

3.-4.

3.-4.


Female

1.

2.

3.-4.

3.-4.


Junior

1.

2

3.-4.

3.-4.



 


SalibanbandySeura Viikingit

IBK Dalen

SV Wiler-Ersigen

Tapanilan Erä



Sokol Pardubice

Floorball Savo

Tatran Střešovice

TJ Sokol Král. Vinohrady



Děkanka

TJ JM Chodov

FbŠ EVVA Bohemian

Zug United



Sagene Ladies

Latvijas Avize

1. FBC Elite Praha

SSK Future



FBC Pepino Ostrava

1. SC SSK Vítkovice

Tatran Střešovice

Torpedo Regres Havířov

 


FIN

SWE

SUI

FIN



CZE

FIN

CZE

CZE



CZE

CZE

CZE

SUI



NOR

LAT

CZE

CZE



CZE

CZE

CZE

CZE

 
 

2006

213 teams from 18 countries

Austria, Canada, Czech Republic, Denmark, Estonia, Finland, Germany, Hungary, Italy, Latvia, Netherlands, Norway, Poland, Slovakia, Slovenia, Spain, Sweden, Switzerland

 

Male ELITE

1.

2.

3.-4.

3.-4.


Male

1.

2.

3.-4.

3.-4.


Female ELITE

1.

2.

3.-4.

3.-4.


Female

1.

2.

3.-4.

3.-4.


Junior

1.

2

3.-4.

3.-4.



 


Pixbo Wallenstam IBK

Espoon Oilers

SV Wiler-Ersigen

Finnsta IBK



FBC Liberec

TJ Znojmo

Sokol Pardubice

Puuhapussi



Triggers CON INVEST

Zug United

Era III

EVVK



Sagene Ladies

Lauku Avize

Koko

Pristi Stanice



Tatran Střešovice

Bulldogs Brno

South Coast Stars

1. SC SSK Vítkovice

 


SWE

FIN

SUI

FIN



CZE

CZE

CZE

FIN



CZE

SUI

FIN

FIN



NOR

LAT

FIN

FIN



CZE

CZE

FIN

CZE

 
 

2005

215 teams from 16 countries

Canada, Czech Republic, Denmark, Estonia, Finland, Germany, Hungary, Italy, Latvia, Netherlands, Norway, Poland, Slovakia, Slovenia, Sweden, Switzerland

 

Male ELITE

1.

2.

3.-4.

3.-4.


Male

1.

2.

3.-4.

3.-4.


Female ELITE

1.

2.

3.-4.

3.-4.


Female

1.

2.

3.-4.

3.-4.


Junior

1.

2

3.-4.

3.-4.



 


IBK Dalen

SV Wiler-Ersigen

Finnsta IBK

HC Rychenberg Winterthur



SK Cesis/Lekrings

GAIK Vasby IB

TJ JM Chodov

Strovelstorp IBK



Galna Finnar

Tatran Střešovice

UHC Zuger Highlands

FBŠ Bohemians EVVA



Koo-Vee

TJ JM Chodov

VSK Medik-Ovocné B.

Flob I.



SSK Future

AC Haki

Bulldogs Brno

Torpedo Pegres Havířov

 


SWE

SUI

FIN

SUI



LAT

SWE

CZE

SWE



FIN

CZE

SUI

CZE



FIN

CZE

CZE

FIN



CZE

FIN

CZE

CZE

 
 

2004

221 teams from 18 countries

Czech Republic, Denmark, Estonia, Finland, Germany, Great Britain, Hungary, Italy, Latvia, Netherlands, Norway, Poland, Russia, Slovakia, Slovenia, Spain, Sweden, Switzerland


Male ELITE

1.

2.

3.


Male

1.

2.

3.


Female

1.

2.

3.


Junior

1.

2

3.

 


Balrog Oilers

Pixbo Wallenstam IBK

Finnsta IBK



Rubene

FBK Sokol Mladá Boleslav

TJ Znojmo



Tatran Techtex Střešovice

Tapanilan Erä

FBC Liberec



Tapanilan Erä

Bulldogs Brno

SC Hattrick Brno

 


SWE

SWE

FIN



LAT

CZE

CZE



CZE

FIN

CZE



FIN

CZE

CZE

 
 

2003

190 teams from 20 countries

Austria, Canada, Czech Republic, Denmark, Estonia, Finland, Germany, Great Britain, Hungary, Italy, Latvia, Netherlands, Norway, Poland, Russia, Slovakia, Slovenia, Spain, Sweden, Switzerland


Male ELITE

1.

2.

3.


Male

1.

2.

3.


Female

1.

2.

3.


Junior

1.

2

3.

 


Pixbo Wallenstam IBK

Finnsta IBK

Balrog Oilers



1. FB Topgrandma

LT Kings

UHC Gruenenmatt



Balrog Oilers

FBC Liberec

UHC Zuger Highlands



SSK Future Exel

GAIK Vasby IB

FBC Pepino Ostrava

 


SWE

FIN

SWE



FIN

FIN

SUI



SWE

CZE

SUI



CZE

SWE

CZE

 
 

2002

186 teams from 16 countries

Czech Republic, Denmark, Finland, Germany, Hungary, Italy, Latvia, Netherlands, Norway, Poland, Russia, Slovakia, Slovenia, Spain, Sweden, Switzerland

Male ELITE

1.

2.

3.


Male

1.

2.

3.


Female

1.

2.

3.


Junior

1.

2.

3.

 


Pixbo Wallenstam IBK

Finnsta IBK

Pegres Havířov



Röke IBK

SK Jihlava

UHC Waldkirch-St.Gallen



Husqvarna IK

Rigas Lauvas

Tatran Střešovice



SSK Future Exel

1.SC SSK Vítkovice

Frosta IBK

 


SWE

FIN

CZE



SWE

CZE

SUI



SWE

LAT

CZE



CZE

CZE

SWE

 
 

2001

167 teams from 18 countries

Austria, Czech Republic, Denmark, Estonia, Finland, Germany, Great Britain, Hungary, Italy, Latvia, Netherlands, Norway, Poland, Russia, Slovenia, Spain, Sweden, Switzerland

Male ELITE

1.

2.

3.


Male

1.

2.

3.


Female

1.

2.

3.


Junior

1.

2.

3.

 


Pixbo Wallenstam IBK

Haninge IB

Tatran Střešovice



SSK Future

Röke IBK

Hemohes



UHC Bern OS

1.HFK Děkanka Inservis

Lauku Avize



Frosta IBF

SSK Future

Pegres Havířov

 


SWE

SWE

CZE



CZE

SWE

FIN



SUI

CZE

LAT



SWE

CZE

CZE

 
 

2000

146 teams from 14 countries

Czech Republic, Denmark,  Finland, Germany, Hungary, Italy, Latvia, Liechtenstein, Norway, Poland, Russia, Slovenia, Sweden, Switzerland

Male ELITE

1.

2.

3.


Male

1.

2.

3.


Female

1.

2.

3.


Junior

1.

2.

3.

 


Helsinki IFK

NB-87

Tatran Střešovice



Röke IBK

UHC Winterthur UN.

Akcent Sparta



SSV

UHC Bern OST

UHC Dietlikon



SSK Future

Röke IBK

Sparta Praha

 


FIN

SWE

CZE



SWE

SUI

CZE



FIN

SUI

SUI



CZE

SWE

CZE

 
 

1999

139 teams from 16 countries

Czech Republic, Austria, Belgium, Denmark, Estonia, Finland, Germany, Great Britain, Hungary, Latvia, Liechtenstein, Norway, Poland, Russia, Sweden, Switzerland

Male ELITE

1.

2.

3.


Male

1.

2.

3.


Female

1.

2.

3.


Junior

1.

2.

3.

 


Tatran Střešovice

1. SC SSK Vítkovice

Hornets Bülach



Kirkkonummi Rangers

FBT Praha

Karuselli



Vika Niznyj Novgorod

Tatran Střešovice

UHC Dietlikon



Niznyj Novgorod

SSK Future

Tatran Střešovice

 


CZE

CZE

SUI



FIN

CZE

FIN



RUS

CZE

SUI



RUS

CZE

CZE

 
 

1998

87 teams from 12 countries

Czech Republic, Estonia, Finland, Germany, Great Britain, Hungary, Latvia, Liechtenstein, Poland, Russia, Sweden, Switzerland

Male ELITE

1.

2.

3.


Male

1.

2.

3.


Female

1.

2.

3.


Junior

1.

2.

3.

 


FBC Ostrava

Tatran Střešovice

Pixbo IBK



Team 88 Konolfingen

Reke IBK

Torpédo Havířov



Jona-Uznach Flames

Vika Nizhny Novgorod

AC Sparta Praha C.I.E.B.



Storvreta IK I.

Ladia Nizhny Novgorod

Storvreta IK II.

 


CZE

CZE

SWE



SUI

SWE

CZE



SUI

RUS

CZE



SWE

RUS

SWE

 
 

1997

130 teams from 14 countries

Czech Republic, Austria, Denmark, Estonia, Finland, Germany, Great Britain, Latvia, Liechtenstein, Norway, Poland, Russia, Sweden, Switzerland

Male ELITE

1.

2.

3.


Male

1.

2.

3.


Female

1.

2.

3.


Junior

1.

2.

3.

 


Fornudden

BK Kamomil

Pixbo IBK



IBK Succe

Fornudden IB

Kirkkonummi Rangers



Tatran Střešovice

Vetluga

HC Rychenberg Winterthur



Baldersnas IK

Kerevan Kisa-Veikot

IBK Kristinehamn Eagles

 


SWE

SWE

SWE



SWE

SWE

FIN



CZE

RUS

SUI



SWE

FIN

SWE

 
 

1996

103 teams from 11 countries

Czech Republic, Finland, Germany, Hungary, Latvia, Norway, Poland, Russia, Sweden, Switzerland, Ukraine

Male ELITE

1.

2.

3.


Male

1.

2.

3.


Female

1.

2.

3.

 


Pixbo IBK

1. SC SSK Vítkovice

Tatran Střešovice



Kirkkonummi Rangers

Pixbo IBK

Habo IBK



HC Rychenberg Winterthur

Vika Niznyj Novgorod

UHC Crocodiles Kusnacht

 


SWE

CZE

CZE



FIN

SWE

SWE



SUI

RUS

SUI

 
 

1995

79 teams from 11 countries

Czech Republic, Denmark, Estonia, Finland, Germany, Latvia, Liechtenstein, Norway, Russia, Sweden, Switzerland

Male ELITE

1.

2.

3.


Male

1.

2.

3.


Female

1.

2.

3.

 


Fornudden

NB-87

UHC Hornets Bulach



Challengers-93

Team 88 Konolfingen

FK Trebon



HC Rychenberg Winterthur

Vika Niznyj Novgorod

Keno

 


SWE

SWE

SUI



FIN

SUI

CZE



SUI

RUS

FIN

 
 

1994

77 teams from 10 countries

Czech Republic, Denmark, Finland, Germany, Hungary, Latvia, Norway, Russia, Sweden, Switzerland

Male

1.

2.

3.


Female

1.

2.

3.

 


Sjostad IF

Pixbo SK

Hakanstorp IBK



Sjostad IF

Vika Niznyj Novgorod

Tatran Střešovice

 


SWE

SWE

SWE



SWE

RUS

CZE

 
 

1993

43 teams from 5 countries

Czech Republic, Germany, Russia, Sweden, Switzerland

Male

1.

2.

3.


Female

1.

2.

3.

 


Iksu IB

Hakanstorp IBK

Grabo IBK/Holana BK



Kristineberg AIS

Orebro SK

Robershojd BK/Karlskoga IF

 


SWE

SWE

SWE



SWE

SWE

SWE

 
 

Zone

Principal Partner

Omlux
City of Prague
VŠFS
Eclipse
Praha sportovní

Official Partner

PUMA
I´m Fit
ISOSTAR
UHER
Tarkett-sports
Czech Tourism

Floorball Partner

Unihoc
Zone
Florbalexpert
CR8ER

Partner

McDavid
FORTUNA HOTELS
CLARION
APLEX
P3NY
Prima
PPS computer
ČT4
Poukar

Marketing Partner

SPINFLO
AGRS

Organised by:

TATRAN
EXCALIBUR TOURS

In cooperation with

ČFBU

Patronage

Česko sportuje
Powered by TITIO s.r.o.